Prezes NBP Adam Glapiński Dane gospodarcze

Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi. Obniżki stóp procentowych nie będzie

Dyskusja w RPP na temat obniżki stóp procentowych rozpocznie się prawdopodobnie dopiero na początku 2025 r. i nie od razu musi poskutkować faktycznym poluzowaniem polityki pieniężnej – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Gruzja. Kraj w pajęczej sieci oligarchy związanego z Moskwą

Wielkie protesty w Tbilisi przeciwko ustawie o „obcych agentach” to konsekwencja trwającego ponad dekadę psucia standardów rządzenia państwem przez Bidzinę Iwaniszwilego, biznesowego potentata, który mocno zbliżył Gruzję do rosyjskiej orbity wpływów.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ogłoszony przez rząd plan odmrożenia cen energii, a także okoliczności zewnętrzne, zwiększają szanse na luźniejszą politykę pieniężną.

Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek

Według wstępnych danych inflacja konsumencka wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc., podał też GUS.

Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat

Riksbank, czyli bank centralny Szwecji, obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 3,75 proc. Zasygnalizował, że w tym roku może dokonać jeszcze dwóch obniżek.

Dystans ekonomiczny pomiędzy USA a UE będzie rósł

Według wyliczeń analityków Bloomberg Economics, potencjalny unijny PKB może być w 2050 r. aż o 40 proc. niższy od amerykańskiego. To skutek m.in. europejskich problemów z produktywnością i konkurencyjnością.

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Trzeci z rzędu spadek zamówień w przemyśle, eksport wzrósł, ale nie na długo, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale pozostał niewielki.

Ukraina kupi broń za rosyjskie pieniądze. Jest zgoda w Unii Europejskiej

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzgodniły, że 90 proc. dostanie Ukraina na zakupy broni. Będzie to około 3-4 mld euro rocznie. Pierwsze wypłaty możliwe są w lipcu.

Indie chcą wyprzedzić Niemcy i Japonię. Mocarstwo niepewnych statystyk

Wizja premiera Modiego jest prosta: za niespełna ćwierć wieku Indie mają znaleźć się w gronie państw rozwiniętych. Ba, nawet na ich czele. Rynki powątpiewają, ale wyborcy zdają się w ten wielki skok wierzyć.

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Miejsce Polski bez zmian

Polska znalazła się na 27. miejscu (18. w UE) na 38 badanych gospodarek, uzyskując 68,6 pkt. w IV edycji Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN), opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute (WEI). Miejsca na podium zajmują Irlandia (190,7 pkt.), Szwajcaria (134,0 pkt.) oraz Norwegia (116,4 pkt.), która w tym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone (109,6 pkt.).

OECD: lekka poprawa prognozy dla Europy i świata

Organizacja poprawiła swą prognozę z 0,6 do 0,7 proc. PKB. W skali świata dojdzie do poprawy o 3,1 proc., a nie o 2,9 proc., jak zakładała w lutym. Siłą napędową będą nadal USA.

Europa mniej atrakcyjna w 2023 r. dla inwestycji zagranicznych

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w Europie zmalały o 4 proc. wobec poprzedniego roku, obecnie są mniejsze o 11 proc. od stanu sprzed pandemii — wynika z dorocznego Przeglądu Atrakcyjności Europejskiej 2024 firmy doradczej EY.

Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?

Państwo Środka nadal zalewa globalne rynki swoimi towarami. Prowadzi to do wzrostu napięć w relacjach z USA i Unią Europejską.

Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?

Rząd przyjął we wtorek wieloletni plan finansowy do 2027 r. Jednak zasadnicze plany, jak usunąć narosłe w kasie państwa problemy po rządzie PiS, poznamy dopiero jesienią.

Rząd chce zmian w KPO. Bruksela się na to zgodzi?

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będą dopłaty do elektryków. Więcej pieniędzy dostaną m.in. szpitale i rolnicy.

Agencja S&P Global krytycznie o polityce finansowej Węgier

Decyzja rządu Węgier o odroczeniu inwestycji za 1,85 mld dolarów świadczy, że zależy mu na opanowaniu nierównowagi fiskalnej — uznała agencja ratingowa S&P Global i dodała, że rząd będzie musiał przedstawić solidny harmonogram konsolidacji finansów, aby ona mogła oprzeć na nim swe średnioterminowe założenia dotyczące oceny.

20 lat Polski w Unii Europejskiej – i co dalej? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Najwyższy czas, aby polscy decydenci przedstawili swoje propozycje reform Unii, zwłaszcza jednolitego rynku, i budowali dla nich poparcie. Polska obecność w UE nie może polegać na biernym entuzjazmie albo biernej niechęci do Unii i koncentrowaniu się na konsumpcji funduszy pomocowych.

Niemcy zaskoczeni cenami pieczywa. Drożeje szokująco szybko

Niemcy muszą dziś sięgać coraz głębiej do kieszeni by kupić pieczywo. Szczególnie wzrosły ceny chleba i bułek. Analitycy pocieszają, że to już prawdopodobnie koniec gwałtownych wzrostów cen.

MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu

Jeszcze w tym roku dziura w kasie państwa ma być tak samo wysoka jak w 2023 r. sięgając 5,1 proc. PKB. Ale od przyszłego roku deficyt sektora ma już wyraźnie spadać o średnio ok. 0,6 pkt. proc. – wynika planu finansowego państwa przyjętego przez rząd.