Maciej J. Nowak: Niewykorzystany potencjał planowania

Plany zagospodarowania powinny ograniczać konflikty, zapewniając szeroką ochronę szczególnie istotnym walorom przestrzennym: przyrodniczym, zabytkowym, klimatycznym.

Instrukcja obsługi nie zastąpi prawa miejscowego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach rozstrzygnął kwestię uregulowań dotyczących obowiązków właścicieli nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Ośrodki pomocy oraz organizacje pozarządowe z pieniędzmi na mieszkania wspomagane

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uruchomił pulę środków na rozwój infrastruktury społecznej. Wnioski o dofinansowanie wolno składać do 27 maja.

Jerzy Kowalski: Szambo… szambu nierówne

Inne są na Podkarpaciu, jeszcze inne na Pomorzu. Wszystkie jednak marnie pachną i dość często rodzą pokusę nadużycia i zarobienia paru złotych na boku. Wiedzą o tym urzędnicy samorządowi, którzy próbują pokonać szarą strefę opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych na pole sąsiada, do miejscowej rzeczki czy lasu. Obecnie trwają kontrole.

Nieprawdziwe oświadczenie podmiotu trzeciego – uprawnienia wykonawcy i zamawiającego

W orzecznictwie nie ma zgody co do tego, czy oferent ma prawo do wymiany podmiotu udostępniającego zasoby, który podał nieprawdziwe informacje, na inny podmiot.

Zintegrowane plany inwestycyjne to alternatywne narzędzie planistyczne

Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.

Zasady ochrony wód – przepisy i orzecznictwo

W ustawie prawo wodne wprowadzono wiele regulacji wskazujących, w jaki sposób powinna być prowadzona ochrona wód. Ich doprecyzowanie znajdziemy w wyrokach sądów administracyjnych.

Defibrylator za opłaty alkoholowe

Czy miasto może zakupić z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholi (w tym z opłat pochodzących z tzw. „małpek”) defibrylator? W gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych ujęto m.in. zadania związane z działalności edukacyjną i profilaktyczną w zakresie pomocy osobom w stanie zagrażającym zdrowiu czy życiu – pyta radny.

Zrównoważona mobilność miejska na zachodzie Śląska

Samorządy będą mogły budować centra przesiadkowe oraz zainwestować w towarzyszącą im infrastrukturę, a także inteligentne systemy wspomagające funkcjonowanie transportu.

Kiedy można zrezygnować z przetargu

Rada miejska może odstąpić od trybu przetargowego jedynie w odniesieniu do umów, względem których ten tryb powinien zostać zastosowany.

Skierowanie i umieszczenie w domu pomocy społecznej wymaga decyzji

Gmina, która skierowała osobę do DPS-u, jest właściwa we wszystkich sprawach dotyczących świadczeń z pomocy społecznej dla tej osoby, w tym w sprawach zmiany placówki.

Zmiany warunków technicznych wpłyną na realizację inwestycji budowlanych

Nowe regulacje mogą spowodować spowolnienie lub wstrzymanie niektórych inwestycji, wzrost cen lokali, niepewność co do interpretacji prawa oraz wydłużenie procedury wydawania pozwoleń na budowę.

Pieniądze na ułatwienie dostępu do uczelni wyższych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 28 czerwca czeka na wnioski o dofinansowanie od tych uczelni, które chcą kontynuować prace nad niwelowaniem barier w dostępie do ich oferty.

Klastry energii opłacają się samorządom

Założenie klastra energii to świetny sposób na zabezpieczenie lokalnych potrzeb energetycznych, a jednocześnie na zagwarantowanie wysokiego poziomu wykorzystania środków na zieloną transformację.

Był las, są pnie 1265 drzew. I małe szanse na kary

W Chorzowie w cztery dni wycięto 1265 drzew. Zdaniem ekspertów tylko egzekwowanie kar za nielegalną wycinkę sprawi, że przepisy zaczną być przestrzegane.

Tłumaczenia firmy śmieciowej bez wypływu na sankcję

Kara za nieosiągnięcie poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych jest bezwzględnie oznaczona i nie zależy od okoliczności naruszenia.

Opinia o sprzedaży alkoholu musi mieć podstawę prawną

Stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwał nie oznacza, że odpadła norma kompetencyjna do działania organu.

Ustawodawca nie powinien karać przedsiębiorcy za niemożliwe

Odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mają obowiązek osiągnięcia tzw. poziomów recyklingu, ale nie mają jak wyegzekwować ich „u źródła”.