Kraj na Bałkanach się rozpadnie, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem USA?

Milorad Dodik, prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej oświadczył, że planował ogłosić niepodległość w czasie, gdy Donald Trump był prezydentem USA.

Publikacja: 04.12.2023 13:31

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Dodik powiedział też, że zamierza ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w 2024 roku.

Prezydent Republiki Serbskiej żałuje, że nie ogłosił niepodległości wcześniej

- Kiedy Donald Trump wygrał w Ameryce, miałem zamiar ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, ale wtedy niektórzy wokół mnie się przestraszyli i tego nie zrobiłem. Muszę powiedzieć, że dziś żałuję, iż tego nie zrobiłem. Jeśli Trump znów wygra, sądzę, że nie będę się wahał - stwierdził Dodik w rozmowie z serbską telewizją TV Prva.

Czytaj więcej

Serbia, Bośnia, Czarnogóra… Czy Unia Europejska wyrwie je Rosji i Turcji

Dodik podkreślił, że wierzy w niepodległość Republiki Serbskiej i uważa, że kiedyś do niej dojdzie.

W przeszłości Dodik wielokrotnie mówił o możliwości ogłoszenia niepodległości Republiki Serbskiej, która wchodzi w skład Bośni i Hercegowiny. Jej status został uregulowany porozumieniem pokojowym, które zakończyło wojnę domową w Bośni w 1995 roku.

Republika Serbska stanowi niemal połowę terytorium Bośni i Hercegowiny (ok. 25 tys. km2). Zamieszkuje ją ok. 1,2 mln mieszkańców.

Kiedy Donald Trump wygrał w Ameryce, miałem zamiar ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, ale wtedy niektórzy wokół mnie się przestraszyli i tego nie zrobiłem

Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej

Konstytucja Bośni i Hercegowiny nie daje żadnej części państwa prawa do secesji, a integralność terytorialna Bośni i Hercegowiny jako jednego państwa jest gwarantowana w porozumieniu pokojowym w Dayton.

Za co prezydent Republiki Serbskiej stanie przed sądem w Bośni i Hercegowinie?

Dodik 6 listopada stanie przed sądem w Bośni i Hercegowinie za nierealizowanie decyzji Wysokiego Przedstawiciela ONZ dla Bośni i Hercegowiny, który w imieniu społeczności międzynarodowej nadzoruje realizację cywilnych aspektów porozumienia z Dayton.

Dodik jest oskarżony w związku z przyjęciem przez parlament Republiki Serbskiej dwóch ustaw 27 czerwca, które Dodik podpisał. Ustawy te stanowią, że decyzje Wysokiego Przedstawiciela ONZ dla Bośni i Hercegowiny nie będą publikowane w lokalnym dzienniku ustaw, podobnie jak orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Bośni - co oznacza, że nie będą one stosowane w Republice Serbskiej.

1 lipca 2023 Wysoki Przedstawiciel ONZ dla Bośni i Hercegowiny anulował przepisy dotyczące Sądu Konstytucyjnego Bośni, a następnie wprowadził zmiany w Kodeksie karnym Bośni i Hercegowiny, które stanowią, iż niewdrażanie decyzji Wysokiego Przedstawiciela jest przestępstwem kryminalnym zagrożonym karą do pięciu lat więzienia.

Dodik powiedział też, że zamierza ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w 2024 roku.

Prezydent Republiki Serbskiej żałuje, że nie ogłosił niepodległości wcześniej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
UE marginalizuje Viktora Orbána. Fidesz obawia się o wynik wyborczy
Polityka
Donald Trump gotów iść do więzienia. Ale ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Historyczne wybory w Meksyku: Prezydentem kraju będzie kobieta
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Czy można połączyć miłość do przyrody ze sprzeciwem wobec aborcji
Polityka
Łukaszenko zostanie aresztowany? „Mongolia powinna podjąć odpowiednie środki”
Polityka
Die Welt: Miliardy dla Polski. UE stosuje podwójne kryteria