Doradcy spierają się z fiskusem i wygrywają. Najważniejsze wyroki podatkowe

Wskazujemy najważniejsze dla podatników wyroki, które mogą chronić przed zapłatą daniny lub przełamują niekorzystną linię orzeczniczą.

Publikacja: 20.04.2023 03:00

Doradcy spierają się z fiskusem i wygrywają. Najważniejsze wyroki podatkowe

Foto: Adobe Stock

Firmy biorące udział w naszym rankingu nie obawiają się sporów z fiskusem. Widać to po opisach przesłanych spraw, jakie prowadzili doradcy podatkowi: wielomilionowe kwoty sporów, kolejne instancje sądowe łącznie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, spory wbrew dotychczasowej linii orzeczniczej.

Czytaj więcej

Niełatwo porozumieć się ze skarbówką, tym doradcom podatkowym się udało

Podobnie jak w poprzednich latach oceniamy orzeczenia zapadłe w poszczególnych kategoriach prawa podatkowego: PIT, CIT, VAT, akcyzie, podatku od nieruchomości oraz w prawie materialnym i procesowym.

Konkurencja była bardzo duża. Członkowie kapituły mieli twardy orzech do zgryzienia. Nie w każdej kategorii udało się wyróżnić to jedno jedyne orzeczenie. Szczególną uwagę kapituła zwracała na wyroki, które pozwoliły na przełamanie kształtującej się linii orzeczniczej i praktycznie pełne uwolnienie klienta od podatku, a także na takie, które mają istotne znaczenie dla ogółu podatników, bo dotyczą sytuacji, które często zdarzają się w praktyce i dotykają osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Zwycięskich liderów w poszczególnych dziedzinach podatków wybrała kapituła. Zaproszenia przyjęli wybitni przedstawiciele świata nauki: prof. Hanna Litwińczuk (Uniwersytet Warszawski), prof. Elżbieta Chojna-Duch (UW), prof. Bogumił Brzeziński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i prof. Leonard Etel (Uniwersytet w Białymstoku). W kapitule znaleźli się też reprezentanci świata biznesu, wśród nich Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Piotr Kamiński (Pracodawcy RP) i Arkadiusz Pączka (Federacja Przedsiębiorców Polskich). W skład kapituły weszli też przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”: Marek Kobylański i Wojciech Tumidalski (zastępcy szefa działu Prawo) oraz Anna Wojda (redaktor) i Aleksandra Tarka (dziennikarka).

Wygrane przed sądami w przełomowych sprawach podatkowych

Kategoria

Firma

Opis wygranej

PIT

Ożóg Tomczykowski

W sporze stawką była zasadność doszacowania osobie fizycznej dochodu do opodatkowania w wysokości kilkuset milionów złotych (wyrok NSA, sygn. akt II FSK 1544/20). Zdaniem NSA czynności objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny nie sposób rozpatrywać, w tym kwestionować lub porównywać, z odniesieniem do kategorii rynkowych

Grupa PKF

NSA uznał, że można pomniejszyć przychód ze sprzedaży nieruchomości o kwotę wykonanego zapisu testamentowego (sygn. akt II FSK 1618/19)

CIT

Alto Tax

Spór dotyczył nadużycia prawa w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia poprzez instrumentalne posłużenie się instytucją postępowania karnego skarbowego; wyrok ma istotny wpływ na ochronę osób odpowiedzialnych za zarządzanie funkcją podatkową w organizacjach (sygn. akt II FSK 3125/19)

Dentons

Spór dotyczył aspektu zachęt podatkowych. Sądy obu instancji (i WSA, i NSA) uznały, że innowacyjne przedsiębiorstwa mogą prowadzić różnorodne prace B+R w celu walidacji swojej technologii bez utraty prawa do ulg podatkowych dostępnych dla inwestycji opartych na tych technologiach (sygn. akt II GSK 823/19)

VAT

EY Polska

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że niedopuszczalne jest opodatkowanie przez Polskę transakcji od wewnątrzwspólnotowych nabyć, a jednocześnie podkreślił, że wszelkie ograniczenia zasady neutralności muszą być wyjątkiem i mogą być stosowane tylko wówczas, gdy są niezbędne (sygn. akt C-696/20)

AKCYZA

MDDP

Wyrok WSA w Poznaniu w sprawie warunków stosowania stawki 0 proc. na podstawie art. 89 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym; potwierdza, że warunki stosowania stawki akcyzy 0 proc. przyjęte w polskich przepisach mogą naruszać zasadę proporcjonalności (sygn. akt III SA/Po 211/22)

KDCP

Opodatkowania akcyzą energii elektrycznej; NSA zdecydował się skierować pytanie prejudycjalne do TSUE, zrobił to po kilku negatywnych rozstrzygnięciach w zbliżonych sprawach; chodzi o kwoty od kilku do kilkunastu milionów złotych akcyzy za rok u jednego podmiotu (sygn. akt I GSK 380/19)

Podatek od nieruchomości

GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy

WSA we Wrocławiu stwierdził, że organ nie może automatycznie uznać, że grunt jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej; ma obowiązek przeprowadzić postępowanie i dopiero wtedy ocenić, czy nadaje się do prowadzenia tej działalności (sygn. akt I SA/Wr  697/21)

Prawo materialne i procesowe

Deloitte

Zdaniem NSA sama wielkość przewidywanego zobowiązania podatkowego oraz upływ terminu, w którym zobowiązanie powinno zostać wykonane, nie może samodzielnie przesądzać o konieczności zastosowania instytucji zabezpieczenia (sygn. akt III FSK 362/22)

Zobacz pełne wyniki 17. Rankingu firm doradztwa podatkowego

Firmy biorące udział w naszym rankingu nie obawiają się sporów z fiskusem. Widać to po opisach przesłanych spraw, jakie prowadzili doradcy podatkowi: wielomilionowe kwoty sporów, kolejne instancje sądowe łącznie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, spory wbrew dotychczasowej linii orzeczniczej.

Podobnie jak w poprzednich latach oceniamy orzeczenia zapadłe w poszczególnych kategoriach prawa podatkowego: PIT, CIT, VAT, akcyzie, podatku od nieruchomości oraz w prawie materialnym i procesowym.

Pozostało 89% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?