Słabnąca koniunktura gospodarcza nie sprzyja rekrutacji

Większość małych i średnich firm chce zachować liczbę pracowników bez zmian. Powiększenie załogi planuje co dziesiąty przedsiębiorca.

Publikacja: 02.10.2023 03:00

Większość małych i średnich firm chce zachować liczbę pracowników bez zmia

Większość małych i średnich firm chce zachować liczbę pracowników bez zmia

Foto: Adobe Stock

Kilka czynników: wzrost kosztów zatrudnienia, kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, niepewność sytuacji gospodarczej oraz mniejszy popyt na towary i usługi, powodują, że przedsiębiorcy ostrożnie mówią o planach zatrudnienia. 77 proc. szefów mikro-, małych i średnich firm, nie zamierza zmieniać zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Tylko nieliczni (3 proc.) planują redukcje. Takie są wyniki badania „Mikro, małe i średnie firmy o usługach finansowych” przeprowadzonego przez CBM Indicator dla Związku Banków Polskich. Co dziesiąta firma będzie prowadziła rekrutacje, ale tyle samo przyznało, że trudno jest odpowiedzieć konkretnie na pytanie o plany zatrudnieniowe.

Rzeczpospolita

Profesor Maria Drozdowicz z SGH, która co miesiąc przygotowuje Wskaźnik Rynku Pacy (WPR) BIEC, zwraca uwagę na to, iż wraz ze spowolnieniem gospodarczym zmniejszyła się liczba ofert w urzędach pracy i na internetowych portalach.

– Zmniejszony popyt na pracę sygnalizują również badania koniunktury prowadzone przez GUS. Wskazują one na przewagę firm planujących w najbliższym czasie redukcje zatrudnienia nad odsetkiem firm zamierzających zwiększyć liczbę pracowników. Optymizmem napawa to, że w ostatnich miesiącach przewaga deklaracji o zwolnieniach systematycznie się zmniejsza. Przed rokiem sięgała ona blisko 14 pkt proc., zaś w ostatnich badaniach spadła do niecałych 6 pkt proc. Najprawdopodobniej deklaracje przedsiębiorców bardziej odzwierciedlają ich pesymistyczne nastroje wynikające z szybko rosnących kosztów pracy przy spadającej jej wydajności niż faktyczne zamiary.

Czytaj więcej

Drgnęło w ofertach pracy, ale nadal jest ich mniej niż przed rokiem

Ekonomistka uważa, że przed redukcją etatów pracodawców powstrzymuje to, iż coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników.

W poprzednich badaniach sektora MSP przedsiębiorcy równie ostrożnie wypowiadali się o planach zwiększenia liczby pracowników. Drugi rok z rzędu o zwiększeniu kadry myśli co dziewiąta–dziesiąta firma, a procent niepewnych znacząco przewyższa liczbę tych, którzy zamierzają przeprowadzić redukcje.

We wrześniowym badaniu koniunktury GUS trudności związane z kosztami zatrudnienia są wskazywane jako jedna z najpoważniejszych barier rozwoju w większości działów gospodarki.

Różnice w ocenie wagi tej bariery prawie się nie zmieniły w ciągu roku: w przemyśle 57 proc. przedsiębiorców, 63 proc. w usługach, 65 proc. w handlu detalicznym, a w budownictwie już prawie 75 proc. GUS w badaniu koniunktury o opinie prosi firmy przetwórstwa przemysłowego zatrudniające od 10 osób, ale w innych branżach także mikroprzedsiębiorstwa.

Poszukiwanie pracy
Wzrost płacy minimalnej nie zatrzyma wyjazdów na saksy. Jest jednak bariera
Poszukiwanie pracy
Wiosenne odbicie rekrutacji. Będzie trwałe?
Poszukiwanie pracy
Aż 800 mln ludzi szuka pracy za granicą. Kto marzy o pracy w Polsce?
Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?