Czy równość musi być prawnie regulowana?

Trzecie wydanie dodatku „ESG w praktyce” publikujemy w marcu, a więc miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca, zapewne każdy, kto w praktyce zajmuje się ESG, miał moment refleksji i przeszło mu przez myśl słowo: „równość”. Dlaczego? Chodzi o równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w spółkach oraz o równy procent pań i panów we władzach firm. W obu tych obszarach przedsiębiorstwa mają nadal dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chcą być postrzegane jako te zrównoważone.

Publikacja: 08.04.2024 10:32

Czy równość musi być prawnie regulowana?

Foto: AdobeStock

Brak równości potwierdzają dostępne dane. Przykładowo z raportu PIE „Biznes na wysokich obcasach” wynika, że w Unii Europejskiej kobiety stanowią 34 proc. członków zarządów. W Polsce te wskaźniki są znacznie mniej pozytywne, bo w zależności od badania możemy mówić o odsetku między 22 a 27 proc. kobiet będących członkami zarządów.

A jak wygląda luka płacowa? Tu niestety też nie jest dobrze. Według dostępnych statystyk GUS w 2022 roku luka płacowa wyniosła 7,9 proc. Warto jednak zastrzec, że w niektórych branżach luka płacowa nie występuje wcale, a w niektórych sektorach można wręcz mówić o przepaści. I znów spójrzmy na dane. Przykładowo w branży budowlanej luka płacowa jest ujemna, co oznacza, że kobiety w tym sektorze zarabiają więcej od mężczyzn. Z kolei w sektorze finansowym zarobki kobiet są już o ponad 30 proc. niższe niż na tych samych stanowiskach u panów.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?